200میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد سیازاخ / آبگیری سد در نیمه اول سال جاری

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: در جریان سفر وزیر نیرو به استان کردستان 200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد سیازاخ در نظر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری مهرگان پرس در کردستان، در شانزدهمین روز از آغاز سال ۱۴۰۱ جهت بررسی مسائل و مشکلات سد سیازاخ دیواندره، مدیر عامل و جمعی از مدیران این شرکت آب، دکتر فتحی نماینده مردم شریف سنندج، دیواندره و کامیاران، مدیر عامل شرکت آبفای استان، فرماندار و مدیران ادارات منابع آب و آبفای دیواندره، پیمانکاران و مشاورین این پروژه، از سد و تصفیه خانه آب این شهرستان، بازدید بعمل آوردند.
در این بازدید که روز سه‌شنبه انجام شد، دکتر فتحی اظهار داشت: تکمیل سد سیازاخ بعد از ۱۸ سال، یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بود که با پیگیری استاندار و نمایندگان، در سفر وزیر نیرو 200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد اختصاص یافت و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۱ با همت مجموعه شرکت آب منطقه‌ای کردستان و تلاش پیمانکاران، کار تکمیل سد به اتمام برسد.
نماینده مردم شریف سنندج، دیواندره و کامیاران با اشاره به گنجایش ۲۳۰ میلیون مترمکعبی آب در پشت سد سیازاخ، افزود: در حال حاضر ۹ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است تا امسال مردم شهر دیواندره و ۷۳ روستای مجتمع اوباتو برای تهیه آب شرب مشکلی نداشته باشند.
دکتر فتحی ادامه داد: برای تصفیه خانه فاضلاب نیز در سفر وزیر نیرو 50 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که امروز 12 میلیارد تومان آن برای ادامه و تکمیل پروژه در اختیار پیمانکار گذاشته شد و امیدواریم تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

سد سیازاخ در نیمه اول سال جاری آبگیری خواهد شد.
در ادامه بازدید مهندس آریانژاد اظهار داشت: سد سیازاخ بدلیل نبود اعتبار سال‌های متوالی پیشرفتی نداشته و به بهره‌برداری رسیدن این سد، از مطالبات به حق شهروندان دیواندره است.
وی هدف از بازدید این سد را اجرای مصوبات سفر وزیر نیرو دانست و گفت: هدف از این بازدید به حرکت درآوردن چرخه‌های سد است که در گام اول اعتبار لازم برای آغاز به کار پیمانکاران، تأمین گردیده و در حال حاضر سه پیمانکار "ژینگه، کوه بنان و فرادید میهن" مشغول به کار می‌باشند.
مهندس آریانژاد ادامه داد: با توجه به اینکه مجموعه کارکنان حوزه طرح و توسعه آب منطقه‌ای و پیمانکاران این سد بصورت جهادی مشغول به فعالیت می باشند این نوید را به مردم شریف دیواندره می دهیم که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ابتدای سال آبی جاری این سد تا ظرفیت 20 میلیون متر مکعب آبگیری خواهد شد.
وی افزود: عمده وعده‌هایی که وزیر نیرو برای تأمین اعتبار پروژه‌های نیمه تمام این استان داده بود، محقق گردیده که در حال حاضر برای آبرسانی به سد بانه، مبلغ 100 میلیارد تومان اعتبار نقد و برای سد سیازاخ نیز در اواخر سال گذشته 20 میلیارد تومان در اختیار این شرکت قرار داده شده که بر این اساس، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: در حال حاضر سد سیازاخ 9 میلیون متر مکعب آب ذخیر دارد که این رقم در مدت مشابه سال گذشته حدود 3 میلیون متر مکعب بود و امسال با برنامه‌ریزی صورت گرفته و بارش‌های مناسب و ذخیره سازی آب، مردم و کشاورزان شهرستان دیواندره در تأمین آب مشکلی نخواهند داشت.
مهندس آرش آریانژاد به وضعیت مسائل و مشکلات روستاهای شیخ حیدر، گله‌سور و کاقلی اشاره کرد و گفت: در این خصوص با پیمانکار جلسات متعددی برگزار شده و در نهایت تلاش این مجموعه بر آن است تا به حول و قوه الهی، موارد مربوط به این روستاها تا مرداد ماه سالجاری مرتفع گردد.