جزئياتي جديد از نحوه اجراي طرح برق اميد/ چه كساني از تخفيف صد درصدي بهاي برق بهره‌مند مي‌شوند؟

مديرعامل توانير در تشريح جزئيات طرح برق اميد گفت: برق در ايران پوشش صد در صدي دارد و همه خانوارهاي ايراني مشترك برق هستند؛ از اين رو همه مشتركان خانگي مي‌توانند در اين طرح مشاركت و از تخفيف صد درصدي بهاي برق بهره‌مند شوند

به‌گزارش مهرگان پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي زاده" امروز چهارشنبه با اشاره به اين كه طرح برق اميد با هدف اصلاح الگوي مصرف همه خانوارهاي ايراني تدوين شده است، خاطرنشان كرد: وزارت نيرو در سه سال گذشته طرح‌هاي تشويقي مختلفي براي عبور از پيك بار اجرا كرده است، چرا كه در تابستان مصرف برق افزايش بسياري مي‌يابد.
متولي زاده ادامه داد: درهمين راستا به صنايع و كشاورزان مشوق‌هايي اختصاص مي‌يابد كه مصارفشان را جابه جا کرده و به ساعت‌هاي ديگري انتقال دهند كه با بهره گيري از همين ابزارهاي تشويقي، تابستان سال گذشته و امسال را كه گرمترين تابستان در طول 30 سال گذشته بود، با موفقيت پشت سرگذاشتيم و در دو سال متوالي (98 و 99) نيز تنها يك درصد رشد را تجربه كرديم، اين درحالي است كه در سال‌هاي گذشته رشد 5.2 درصدي نيز ثبت شده است.
وي اضافه كرد: سال گذشته 120 هزار و امسال 294 هزار تفاهم‌نامه با مشتركان صنعتي و كشاورزي به امضا رسيد و بر همين اساس سال گذشته 350 ميليارد تومان پاداش به اين دو گروه از مشتركان اختصاص يافت كه در صورتحساب‌هاي برقي آنها لحاظ شد.
وي كسب اين موفقيت را نتيجه تعامل و همكاري همه مشتركان دانست و اظهار داشت: نكته مهم ديگر آنكه در كنار كاهش رشد پيك به يك درصد، بر اساس آمارها، مصرف برق صنايع در 5 ماه گذشته 11 درصد افزايش داشته است كه نشان دهنده بالارفتن ميزان توليد و رونق صنايع و افزايش بهره وري است.
متولي زاده همچنين با بيان اين كه سال گذشته 8 ميليون خانوار مشمول مشوق‌هاي برقي شدند و 106 ميليارد تومان به آنها پاداشت اختصاص يافت، در خصوص برق اميد گفت: با توجه به اجرايي شدن طرح برق اميد كه از دو ماه ديگر به صورت رسمي كليد خواهد خورد، همه مشتركان خانگي مي‌توانند در آن مشاركت كنند.
مديرعامل توانير در عين حال به وجود 30 ميليون مشترك خانگي در كشور اشاره و خاطرنشان كرد: تاكنون مشتركان خانگي كشور در دو دسته "زيرالگو" و "بيش ازالگو" تقسيم بندي مي‌شدند كه هركدام تعرفه خاص خودشان را دارند.
متولي زاده با اشاره به اين كه 85 درصد از مشتركان زيرالگو برق مصرف مي‌كنند و تنها 15 درصد بالاتر از الگوهاي تعيين شده مصرف دارند، اضافه كرد: در طرح برق اميد مشتركان زيرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و كم مصرف تقسيم بندي مي‌شوند.
وي در پاسخ به پرسشي درخصوص آنكه 30 ميليون نفر مشتركي كه در طرح برق اميد از تخفيف صد درصدي بهاي برق بهره‌مند مي‌شوند، چه تعداد از مشتركان را شامل مي شود؟ گفت: حدود 8 و نيم ميليون مشترك ما در اين محدوده هستند و البته تا زماني كه كم مصرف باقي بمانند، از تخفيف صد درصدي بهره‌مند خواهند شد.
مدیرعامل توانیر در عين حال تصريح كرد: مشتركان خوش مصرف هم مي‌توانند با رعايت نكاتي ساده، خود را به جرگه كم مصرف‌ها رسانده و از تخفيف صد درصدي بهاي برق مصرفي بهره‌مند شوند.
وي با اشاره به اين كه تعرفه‌هاي برق پلكاني است و هرچه از ميزان مصرف برق مشتركان كاسته شود، مزاياي اقتصادي براي خانوارها دارد، گفت: به طور مثال اگر مشتركان  10 درصد مصرف برق خود را كم كنند، 20 درصد از هزينه برقشان كم مي‌شود و اگر 20 درصد مصرف را كاهش دهند، شاهد كاهش 40 درصدي هزينه برق مصرفي خواهند بود.
متولي زاده درخصوص نحوه اجراي طرح نيز گفت: ما ابتدا به مردم اطلاع رساني خواهيم کرد كه در چه گروهي از مصرف قرار دارند و سپس براي مشتركاني كه در گروه‌هاي خوش مصرف و پرمصرف قرار دارند، راهكارهاي كاهش مصرف برق را آموزش خواهيم داد.
مديرعامل توانير با بيان اين كه در تابستان وسايل سرمايشي و در ساير فصل‌هاي سال سيستم‌هاي روشنايي سهم عمده مصرف را دارند، افزود: استفاده از لامپ‌هاي LED و... مي‌تواند باعث كاهش 12 درصدي مصرف برق شود.
متولي زاده همچنين استفاده از وسايل قديمي و پرمصرف را نيز از ديگر دلايل بالا بودن مصارف و هزينه برق خانوارها عنوان كرد و با اشاره به اين كه هم اكنون ارزان‌ترين برق دنيا را داريم، گفت: دولت بابت توليد برق بايد يارانه بپردازد و در حالي كه قيمت تمام شده برق بدون احتساب هزينه سوخت، 150 تومان و با احتساب هزينه سوخت بيش از 350 است، ميانگين دريافتي ما از مشتركان بابت هركيلووات ساعت برق  مصرفي تنها حدود 80 تومان است.
وي همچنين با اشاره به برخي مزاياي اجراي طرح برق اميد گفت: هرچه از ميزان مصرف بخشي خانگي كمتر شود مي‌تواند به بخش صنعتي تزريق و باعث رونق توليد و صنعت شود.
متولي زاده با تاكيد بر آنكه برق در بخش خانگي براي رفاه و آسايش مردم مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ما به هيچ عنوان به دنبال كاهش سطح رفاه مردم نيستيم، خاطرنشان كرد: همانطور كه پيشتر نيز عنوان شد، با انجام راهكارهاي ساده‌اي مي توان مصرف را بهينه كرد.
وي گفت: با مصرف هر يك كيلووات ساعت برق يك كيلوگرم CO2 توليد و در جو منتشر مي‌شود و با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته با اجراي اين طرح، 9 ميليارد كيلووات ساعت از مصرف برق كاسته و در ادامه از انتشار 9 ميليون تن گاز CO2 به جو جلوگيري خواهد شد.
متولي زاده اظهار كرد: اين ميزان همچنين معادل صرفه‌جويي يك ميليون و 800 هزار بشكه‌اي نفت و جلوگيري از قطع 320 ميليون اصله درخت است.