مصرف آب شرب شهروندان تهراني به 1.2 ميليارد متر مكعب رسيده است

معاون آب و آبفاي وزیر نیرو و مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران گفت: متوسط مصرف آب شرب شهروندان تهراني حدود یک ميليارد متر مكعب است كه در زمان حاضر به دليل رعايت بهداشت بيشتر گاها به 1.2 ميليارد رسيده كه اين ميزان هم تامين شده و مشكلي از نظر تامين آب در شهر تهران نداريم.

 به گزارش پايگاه خبري مهرگان پرس،«قاسم تقي‌زاده خامسي» روز پنج‌شنبه در بيست و ششمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران و در آيين افتتاح دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان که با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور انجام شد، اظهار داشت: از اين ميزان حدود 75 درصد از پنج سد اميركبير، لتيان، لار، طالقان و ماملو و 6 تصفيه‌خانه كه با تصفيه‌خانه امروز به عدد هفت مي‌رسد و همچنين 9 هزار كيلومتر شبكه زيرزميني آبرساني تامين مي‌شود.
وي با بيان اين كه 25 درصد از اين مجموع از محل سد كرج تخصيص داده شده است، اظهار داشت: تخصيص آب سد كرج براي شهر تهران حدود 320 ميليون متر مكعب است كه در سال‌هاي ساخت سد تاكنون نتوانسته بيش از 260 ميليون مترمكعب آب را منتقل كنند، چرا كه تصفيه‌خانه یک و دو تهران ظرفيت تصفيه بيش از 260 ميليون مترمكعب را نداشتند و هميشه 60 ميليون متر مكعب بدون برنامه‌ريزي در رودخانه رهاسازي مي‌شود.
تقي‌زاده خامسي گفت: رودخانه سد كرج به طور متوسط در 55 سال گذشته هميشه 460 ميليون مترمكعب آورد داشته و براي مديريت سيلاب در سال‌هاي متفاوت مجبور هستيم اين آب را بدون برنامه رها كنيم.
وي افزود:‌ از طرفي، 30 ميليون مترمکعب نیز براي حقابه زيست محيطي درنظر گرفته شده که هم‌زمان 100 ميليون مترمکعب هم به طور متوسط در مقاطع متفاوت رهاسازی مي‌شد، ضمن اين كه در سال‌هاي پرآبي هم تا 600 ميليون متر مكعب از سد كرج مي‌توانستيم تامین کنیم.
معاون وزير نيرو گفت: مثلا در سال گذشته 472 ميليون مترمكعب سد كرج استعداد تامين آب را داشته است كه براي مديريت سيلاب در برهه‌اي حدود 160 ميليون متر مكعب را بدون هدف رها كرديم.
وي افزود: هدف از احداث اين تونل آن است كه آب‌هايي را كه نمي‌توانستيم براي آنها برنامه ريزي انجام دهيم، بدين طريق به تصفيه‌خانه ششم هدايت كنيم.
تقي‌زاده خامسي يادآوري كرد: ساخت اين تونل در سال 84 آغاز شده و تا سال 91 كه «تي.بي.ام» خارج شده و اگر اين كار دستي صورت مي‌گرفت 15 سال طول مي‌كشید و هم‌اينك آب از سد كرج تا به تصفيه‌خانه بيايد 4.5 ساعت زمان مي‌برد. اين، تونل مهمي است كه آب‌هاي غيرقابل برنامه‌ريزي را براي استفاده شهروندان فراهم می‌كند. اين سامانه مي‌تواند نهايتا 150 حلقه چاه زيرزميني كه اكنون آب آنها براي تهران استفاده مي‌شود را از مدار خارج كند.
وي گفت: در تصفيه‌خانه هفتم، آب‌هاي زيرزميني پس از افتتاح آن بالا آمده و قابل تحمل است و اگر اين كار هم انجام شود و به تدريج از هفته آينده از يك مترمکعب در ثانیه رهاسازی را شروع کرده و سازگاري تونل و تصفيه‌خانه را تست كنيم در غرب تهران هم اين اتفاق خواهد افتاد و سطح آب‌هاي زيرزميني بالا خواهد رفت.
تقي‌زاده خامسي در پاسخ به رئيس جمهوري هم گفت: مناطق  5، 9، 18، 21 و 22 و شهر جديد پرند از اين آب برخوردار مي‌شوند و اكثر اين مناطق بخش عمده‌اي از چاه‌ها را استفاده مي‌كنند. هفته گذشته، اين آب تست شده و بهترين کیفیت را داراست. EC آن نصف متوسط فعلي تهران و كدورت آن يك دهم كدورت فعلي تهران است.
وي خاطرنشان کرد: به منظور تست سازگاري بين تونل و تصفيه‌خانه، تا رسيدن به ظرفيت نهايي دو تا سه ماه طول مي‌كشد.

منبع:پاون