سامانه انتقال آب سد آزاد به دشت‌های قروه و دهگلان به بهره‌برداری رسید.

سامانه انتقال آب سد آزاد به سد قوچم دهگلان با سرمایه‌گذاری 680 میلیارد تومان در قالب پویش هرهفته الف ب ایران با دستور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید

به گزارش خبرنگارمهرگان پرس در کردستان، آیین بهره برداری از سامانه انتقال آب سد آزاد به سد قوچم دهگلان روز سه‌شنبه با حضور "سیدحسن رضوانی" مدیرعامل شرکت توسعه آب و نیرو ، "بهمن مرادنیا" استاندار کردستان، مهندس آرش آریانژاد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی، برگزار شد.

سیدحسن رضوی در رابطه با این طرح گفت: فاز نخست این پروژه عظیم ملی با توان و تلاش متخصصان داخلی در مرداد ماه سال 94 همزمان با بحران شدید آب شرب شهر سنندج با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید و امکان انتقال آب شرب به شهر سنندج از طریق سد قشلاق (وحدت) فراهم شد که فاز اول آن شامل 33 کیلومتر خط لوله و تونل، دو ایستگاه پمپاژ و خطوط انتقال و پست‌های برق است.

وی افزود: فاز دوم این سامانه شامل 44 کیلومتر خط لوله، یک ایستگاه پمپاژ و پست برق مربوطه و 11 کیلومتر تونل به قطر3 متردر شرایط سخت زمین شناسی و تحریم اجرا شد که با اتمام حفاری مکانیزه این 11 کیلومتر تونل امکان انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران یادآور شد: پروژه انشعابات هفتگانه کشاورزی و تامین آب 4300 هکتار از اراضی و باغات مسیر سامانه انتقال نیز در دی ماه سال 1398 به بهره‌برداری رسیده است.

رضوی درخصوص جزئیات طرح اظهار داشت: با اجرای این پروژه عظیم، امکان آبرسانی شرب و صنعت به میزان 90 میلیون متر مکعب در سال به شهرهای سنندج، قروه و دهگلان مهیا شد.

وی افزود: برای احداث این طرح تا این مقطع حدود 1200 میلیارد تومان شامل 520 میلیارد تومان در بخش نخست و مبلغ 680 میلیارد تومان در مرحله دوم هزینه شده که از این میزان مبلغ 900 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار و تخصیص یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و نیرو در خصوص اثرات اجتماعی اجرای این طرح گفت: از ثمرات این پروژه می‌توان به افزایش میزان تولید محصولات باغی از 5.5 هزار تن به 50 هزار تن در سال، امکان اشتغال 1200 نفر به صورت مستقیم و 1850 نفر به‌طور غیرمستقیم اشاره کرد. همچنین در میزان مصرف آب جهت بهینه‌سازی مصرف به مقدار 18 میلیون متر مکعب در سال صرفه‌جویی خواهد شد.

همچنین "ناصر علیزاده" مجری این طرح نیز در رابطه با نتایج این پروژه به ارزش افزوده در اثر تغییر کاربری کشت دیم به آبی اشاره کرد و گفت: حاصل آن برای هر هکتار در حدود 12 برابر خواهد بود که مجموع کل درآمد حاصل از 4300 هکتار اراضی و باغات در یک سال به حدود 600 میلیارد تومان خواهد رسید.

5987

استاندار کردستان نیز در این آیین اظهار داشت:در حوزه آب کارهای بزرگی در استان کردستان انجام شده که نمونه آن تخصیص آب برای ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان است، ضمن اینکه تامین آب قروه، دهگلان و روستاهای اطراف که از نبود آب شرب سالم رنج می‌برند در فاز سوم انتقال آب انجام می‌شود.

بهمن مرادنیا خواستار تامین آب شرب بیجار ، حسن آباد یاسوکند و روستاهای اطراف آن از سوی وزارت نیرو شد و گفت: تامین آب شرب باید در اولویت قرار گیرد و هم‌اکنون افتتاح سد ژاوه می‌تواند ۱۰ هزار هکتار از کشاورزی منطقه را تحت پوشش قرار دهد..
سد آزاد در ۴۰ کیلومتری غرب سنندج احداث شده و حجم بدنه آن ۵.۸ میلیون مترمکعب و طول تاج ۶۰۰ متر است.